Upravit stránku

Pokud právě stojíte před prodejem nemovitosti, mohou se vám hodit následující rady. Lidé dělají často při prodeji bydlení chyby, které nemusíte opakovat a můžete si tak ušetřit spoustu starostí.

1. Prodej na vlastní pěst

Pokud chcete sami prodat svůj byt či dům a napíšete si inzerát na internet, počítejte s tím, že mezi zájemci budou především realitní makléři. Kontaktují vás a budou vás přemlouvat, abyste prodej své nemovitosti svěřili do jejich rukou. Skuteční zájemci se vůbec nemusí ozvat a vám zbydou prázdné sliby vychytralých makléřů. Vyvarujte se i nevyžádaných rad svého okolí.

 

2. Správné prezentování

Když chcete něco prodat, musíte to nejprve dobře prezentovat. Majitel ale často nemá tak rozsáhlé možnosti prezentace, jako makléři. Existuje velká spousta realitních serverů, kam často mohou své inzeráty vkládat pouze realitní kanceláře. Profesionálním prezentováním nemovitosti se zabývá speciální služba realitních kanceláří, která se nazývá home staging.

3. Příprava nemovitosti k prohlídce

Nikdy nedostanete druhou šanci svou nemovitost ukázat v dobrém světle. Kromě toho je důležité, abyste se naučili „prokouknout“ potenciální zájemce. Někdo se totiž za zájemce pouze vydává, a ve skutečnosti může jít o zloděje, který si prostřednictvím prohlídky vaše bydlení vytipuje. Také se může stát, že na prohlídku přijde „mazaný“ realitní makléř a bude se vydávat za zájemce. Ve finále vám sdělí, že je z realitní kanceláře a bude vás přemlouvat, abyste svěřili prodej do jeho rukou.

4. Stanovení ceny

Stanovení ceny nemovitosti bývá oříšek. Cenu totiž nemůžete stanovit příliš nízkou ani vysokou. Vysoká cena může způsobit nezájem potenciálních kupců. Navíc nemovitost budete muset dříve nebo později zlevnit, což může mezi zájemci vyvolat nedůvěru. Zapomeňte i na stanovení ceny podle ostatních inzerátů, které prezentují podobnou nemovitost. Zkušené realitní kanceláře nabízí službu oceňování nemovitosti, což vám ušetří spoustu času a starostí.

5. Čím více makléřů, tím lépe?

Myslíte si, že čím více realitních makléřů se svou nemovitostí k prodeji oslovíte, tím snadněji ji prodáte? Potenciální zájemci pak mohou tlačit na jednotlivé makléře a požadovat snížení ceny nemovitosti. Zároveň může zájemce oslovit všechny makléře a vy ztratíte přehled, kolik zájemců se vám vlastně hlásí. Každopádně tím vyvoláte pochybnosti. Raději se spolehněte na jednu ověřenou realitní kancelář.

6. Precizní zpracování smlouvy

Nepodceňujte sepsání smlouvy a rozhodně nestahujte žádné pochybné podklady z internetu. Raději vsaďte na zkušeného právníka, který se specializuje na právo v nemovitostech. 

Prodej nemovitosti není zrovna jednoduchá záležitost a rozhodně patří pouze do zkušených rukou. Doporučujeme vám vyhledat odborníka, za kterým stojí řada spokojených klientů. Ideální je se s makléřem sejít a proklepnout si ho osobně. Dá vám důležitá doporučení a získáte 100% jistotu, že prodej své nemovitosti svěřujete správné osobě.

Svěřte prodej své nemovitosti profesionálům. Napište nám

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.
Nahoru