Pravidla nájemní smlouvy a ukončení
V současnosti je možné nájemní smlouvu k nebytovým prostorům uzavřít jednak na dobu neurčitou, jednak také na dobu určitou, která musí být sjednána v nájemní smlouvě. Podle toho se potom odvíjí také způsob případného ukončení. Nájem na dobu neurčitou lze dle NOZ vypovědět s šestiměsíční výpovědní lhůtou. Nájem na dobu určitou lze vypovědět se lhůtou tří měsíců a výpověď musí obsahovat odůvodnění.
Nájemce může vypovědět smlouvu i před uplynutím dané doby - a to v těchto konkrétních případech:
- Ztratí-li nájemce způsobilost k činnosti, která má být v daném prostoru vykonávaná.
- Přestane-li být objekt způsobilý k výkonu činnosti a nedojde k odpovídající náhradě.
- Dochází-li k porušování povinností ze strany pronajímatele.
A v následujících případech má naopak právo vypovědět smlouvu pronajímatel:
- Je-li nemovitá věc, kde se prostor k podnikání nachází, odstraněna, přestavěna nebo jakýmkoliv způsobem brání užívání prostoru.
- Docházi-li ze strany nájemce k hrubému porušování svých povinností vůči pronajímateli.
Pokud skončí nájem výpovědí ze strany pronajímatele, aniž by byly hrubě porušeny povinnosti nájemce, má nájemce právo na výhodu pronajímatele, nebo nového nájemce. Zde vyvstává problém s určením výše náhrady a s určením osoby, od které má nájemce tuto náhradu požadovat.
Pokud dojde k ukončení nájmu výpovědí, má vypovězená strana právo do jednoho měsíce vznést písemné námitky u protistrany. Pokud pronajatý prostor v souladu s výpovědí vyklidí, potom to znamená, že výpověď přijal bez námitek.
Zásadní novinky v pravidlech pronájmu nebytových prostor
Smlouva o nájmu prostor sloužících podnikání
Než vešel nový občanský zákoník v platnost, pronajímatel s nájemcem uzavíral smlouvu o nájmu nebytových prostor. Od 1. ledna 2014 se místo smlouvy o nájmu nebytových prostor nově uzavírá smlouva o nájmu prostor sloužících podnikání. Nový občanský zákoník stanovuje nová pravidla pro sjednání, průběh i ukončení podnikatelského nájmu.
Nájem nebytových prostor
Nájem nebytových prostor již využijeme pouze v případě, kdy pronajímané prostory nejsou využívány pro podnikatelskou činnost. Jedná se o prostory k soukromým účelům, úřady, instituce, spolky apod. Dosavadní nájemní vztahy je nutné důkladně prozkoumat a přizpůsobit novým pravidlům.
Pacht
Pokud nájemci z podnikatelské činnosti plyne výnos z jejich „používání“, nájemní vztah se nově mění na pacht. Například jde o pronájmy penzionů, restaurací, činžovních domů, hudebních klubů atd.
Jak můžeme vidět, úprava nájmu prostor určených podnikání dostala díky NOZ úplně nové pojetí. Je proto velmi důležité ohlídat si veškeré náležitosti a vyhnout se tak případným sporům či nedorozuměním.