Vizi roku 2020 zasáhla realita koronaviru
Na počátku roku 2020 se realitní trh připravoval na stoupající ceny nemovitostí a nedostatek novostaveb, o které byl největší zájem. Ceny pronájmů a nemovitostí měly nejvíce růst v hlavním městě a dalších metropolích, ale neměly se pohybovat v dramatických částkách. Časem se spíše počítalo s postupnou stagnací a pozastavením růstu. Spoléhalo se také na nastavený trend: stěhování obyvatel do malých měst a vesnic. Pak ale přišla celosvětová pandemie a realitní trh se začal měnit.
Změna na realitním trhu
Na čas se na něm pozastavila veškerá činnost, prohlídky se neprováděly, ubyla i značná část prodejů a začaly stagnovat i různé typy pronájmů nemovitostí. Kvůli podpoře ekonomického růstu stát navýšil úrokové sazby hypoték, které se pak pohybovaly až v úrovni 2 %, což razantně navýšilo jejich poptávku a tím došlo k navýšení prodeje nemovitostí. Nejvíce poptávané se staly byty s dispozicí 1+KK, které nyní mají nejrychlejší meziroční růst cen za 10 let a sahají na 22,12% navýšení. Do karet zájemcům o vlastní bydlení navíc hrálo zrušení daně z nabytí nemovitosti, která v minulosti činila 4 % z nákupní ceny.
Do 20.1.2021 by měli noví vlastníci nemovitostí podat přihlášku či odhlášku z daně z nemovitosti.
Plány roku 2021
Ve srovnání s krizí, která probíhala v roce 2009, se ta nynější projeví úplně jiným způsobem. Odborníci předpokládají, že se značným zpožděním klesnou ceny pronájmů a nemovitostí. Pokles cen se navíc bude týkat pouze některých segmentů a lokalit. Největší propad čeká staré panelové domy, byty na okrajích měst a v neatraktivních oblastech. Počítá se u nich s 10-15% poklesem na ceně. Pokud tedy uvažujete o prodeji nemovitosti, a to nejen v některé ze zmiňovaných lokalit, pospěšte si, než ztratí na hodnotě. Byty pohybující se v centru měst a novostavby se ale zlevnění nedočkají, neboť jejich nabídka na trhu se ani po krizi stále ani zdaleka nerovná poptávce.
Hrozba jménem realitní bublina
Stále častěji se v souvislosti s hypotékami hovoří o realitní bublině. O co se jedná? Banky sice poskytují nízký úrok, ale ověřují žadatele provozující profese, které se v současné době klasifikují jako tzv. rizikové. Patří sem například zaměstnání v oblasti cestovního ruchu, gastronomie a hotelnictví. Ze seznamu žadatelů o úvěr se také vyřazují ti, kteří nepokryjí rozdíl mezi skutečnou prodejní cenou a odhadem.

Na co se tedy v roce 2021 připravit? Na to, že vše se bude odvíjet od počtu obyvatel, jejich nezaměstnanosti a průměrné mzdy, ale i výše hypotečních úvěrů. V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat.